nedeľa, januára 30, 2005

Domace multimedialne centrum 3.

V sucasnosti sa na trh (v zapadnych krajinach) dostava stale viac domacich multimedialnych centier postavenych na Windows XP MCE (Media Center Edition). Hardwarovo ide o obycajny pocitac, castokrat s pritazlivou skrinkou typu Barebone. Softwarovo su to obycajne Windows XP (zda sa mi ze Home Edition) s nejakym tym softwarom navyse, ktory zabezpecuje nahravanie a prehravanie multimedialnych suborov (TV, DVD). U nas sa myslim zatial oficialne nic takeho nepredava.
Pre obycajne Windows XP exituje viacero programov, ktore vykonavaju funkciu videorekordera, pripadne prehravaca multimedialnych suborov. Ale tie najlepsie z nich su komercne a nestoja prave malo (BeyondTV od firmy Snapstream).

Alternativou je program MythTV, urceny pre OS Linux. Sklada sa z viacerych modulov, ktore zabezpecuju nahravanie TV signalu (MythTV), prehravanie DVD (MythDVD), hudby (MythMusic), atd.

Ako operacny system som si vybral Linux Gentoo, ale je mozne pouzit skoro ktorukolvek distribuciu a MythTV pre nu skompilovat. Zaciatocnikom odporucam Fedora Core 3, pre ktoru existuju skompilovane balicky, ktore sa daju jednym prikazom z Internetu stiahnut a nainstalovat. Usetri to dlhe hodiny kompilovania a funcknost je zarucena.

SW:

Linux Gentoo - operacny system
MythTV - toto je vlastne zaklad pre vsetky multimedialne funkcie

Dalsie funkcie zabezpecuju:

Mplayer - prehravac video suborov
Xine - DVD prehravac
Samba - zdielanie suborov pre lokalnu siet
Firefox - WWW browser
Gaim - instant messager (ICQ)
Open Office - pre prilezitostne pisanie textov
NTP daemon - synchronizacia casu so serverom na Internete
Apache - WWW server

Domace multimedialne centrum 1.
Domace multimedialne centrum 2.

3 komentáre:

Fifteen povedal(a)...

huf konecne pokracovanie :-) ... nakoniec by to chcelo este step by step instalacia a nastavenia

Paulie povedal(a)...

No step-by-step guide nebude, to by som to musel instalovat cele este raz :-)
V podstate vacsina veci sa nainstalovala bez problemov, staci pouzit napr. Fedora Core 3 s jej balickovacim systemom pre instalacie softwaru. Potom uz len vediet ktore balicky treba instalovat :-)
Vsetky potrebne guide sa daju najst za par sekund pomocou Google. Existuje guide specialne pre Fedoru, pomocou ktorej to dokaze nainstalovat kazdy trochu skusenejsi Linux uzivatel.
Pripadne problemy sa daju riesit prehladanim diskusnych for, urcite uz niekto dany problem riesil a vyriesil.

Paulie

Anonymný povedal(a)...

noo, dost vymakane... a dalsi krok bude interna kablova televizia s tv serverom a x.x TB diskovym polom v suterene :-D